ISA för LCE – revisionsstandard för mindre komplexa företag

ISA för LCE är en global revisionsstandard utformad för mindre komplexa företag. Den erbjuder en förenklad revisionsprocess men med lika hög grad av säkerhet som ISA. Standarden gäller för räkenskapsår som inleds efter den 15 december 2025 eller senare, men får tillämpas tidigare.

ISA för LCE (International Standards on Auditing for Less Complex Entities) är en global revisionsstandard för mindre komplexa företag. Standarden är framtagen av den internationella standardsättaren IAASB (International Auditing and Assurance Standards Board).

Revisionsstandarden är speciellt utformad för att möta behoven hos små och mindre komplexa företag. Användningen av standarden är frivillig.

Därför behövs en standard för mindre komplexa företag

En majoritet av världens företag kategoriseras som små eller medelstora bolag och många av dem är mindre komplexa. Samtidigt kan strukturer och transaktioner i andra företag bli allt mer komplexa vilket har medfört att ISA har blivit mer och mer omfattande. Därför har det uppstått ett behov av en standard som är mer anpassad för mindre komplexa företag. ISA för LCE syftar till att göra revisionsprocessen mer proportionerlig och relevant för dessa företag.   

Vikten av en global standard

Både ISA och ISA för LCE är globala standarder för revision. Alternativet till en global standard skulle vara att olika länder tar fram olika standarder. En global standard bidrar till ökad jämförbarhet mellan olika länder och underlättar för internationella företag och revisorer som verkar i olika jurisdiktioner. En gemensam standard stärker även förtroendet för revisionen och näringslivet.  

Så skiljer sig ISA för LCE från ISA-standarden

SA för LCE är en principbaserad standard och innehåller färre tillämpningsanvisningar än ISA. Vissa moment, som inte är tillämpliga för mindre komplexa företag, har dessutom tagits bort. Även om ISA för LCE bygger på ISA är de två fristående standarder som inte ska ställas mot varandra för att identifiera skillnader i ordval eller borttagna delar.  

Revisionsstandarden är skriven ur ett processperspektiv och tillämpningar och förtydliganden i ISA för LCE reducerats kraftigt och med en tydligare koppling till revisorns professionella omdöme. Strukturen på ISA för LCE gör det lättare för revisorer att följa en logisk och konsekvent revisionsprocess. Samtidigt kan det ställa högre krav på revisorns förmåga till professionella bedömningar.  

Revisionsberättelsen

För både ISA och ISA för LCE finns det särsvenska krav på hur revisionsberättelsen ska vara utformad vilket beror på att revisionsberättelsen är anpassad efter svenska förhållanden och de uttalanden som en revisor ska göra enligt svensk lagstiftning. Därmed kommer revisionsberättelsen vara nästan identisk oavsett vilken standard som tillämpas för revisionen. 

Standarden har lika hög säkerhet som ISA

ISA för LCE har lika hög grad av säkerhet som ISA och ska resultera i ett uttalande med rimlig säkerhet. Standarden minskar inte kvaliteten på revisionen och innebär inte nödvändigtvis mindre arbete. Det är en anpassad revision som hjälper revisorer att fokusera på de delar av revisionen som är relevanta för mindre komplexa företag. Kraven bygger på de underliggande kraven i ISA men är anpassade till omständigheter i mindre komplexa företag.  

Fördelar med ISA för LCE

Både företag och revisorer kan ha nytta av ISA för LCE. För företagen kan det innebära en enklare och mer fokuserad revisionsprocess som är anpassad för deras specifika behov och förutsättningar. För revisorer blir det enklare att genomföra konsekventa och effektiva revisioner med bibehållen hög kvalitet. Eftersom standarden har en tydlig struktur som följer flödet av en revision blir det lättare för revisorer att arbeta med den här typen av uppdrag.  

ISA för LCE kan också bidra till att öka förståelsen för vad revision är i och med att den är tydligare processorienterad.  

För vilka företag kan standarden användas?

ISA för LCE kan användas för många små och medelstora företag. Det är i grunden företagets karaktär som avgör om standarden kan användas. Är affärsverksamheten, organisations- och ägarstrukturen, ekonomifunktionen, teknologin, redovisningen och den finansiella rapporteringen mindre komplexa? Då kan ISA för LCE sannolikt användas. Exempel på kvalitativa kännetecken återfinns i ISA för LCE (del A).

Tillämpning i Sverige

Revisorsinspektionen har i ett allmänt uttalande beslutat att ISA för LCE ska accepteras som god revisionssed i Sverige för de avsedda företagen, vilket innebär att standarden får samma status som de nuvarande ISA-standarderna.  

Standarden får inte användas för:

  • företag vars överlåtbara värdepapper är upptagna till handel på en reglerad marknad, eller på en multilateral handelsplattform (MTF) eller på en motsvarande marknad utanför Europeiska ekonomiska samarbetsområdet.
  • företag som omfattas av lagen om årsredovisning i kreditinstitut och värdepappersbolag, respektive företag som omfattas av lagen om årsredovisning i försäkringsföretag.
  • företag som betecknas som större företag eller vid koncernrevision av större koncerner.

Koncernrevision

I det ursprungliga förslaget kunde standarden inte tillämpas för koncernrevisioner. Det har dock ändrats och för mindre komplexa koncerner och om koncernrevisor utför granskningen utan hjälp av enhetsrevisorer kan ISA för LCE användas.   

Stöd och implementering

ISA för LCE gäller för räkenskapsår som inleds efter den 15 december 2025 eller senare. Det skulle för kalenderår betyda räkenskapsåret 2026 där revisionsberättelsen avges våren 2027. Standarden får dock tillämpas tidigare.

Vägledning 

ISA för LCE innehåller exempel på revisionsberättelse, uppdragsbrev och uttalande från företagsledningen. FAR arbetar med att ta fram särsvenska guider och mallar för dessa dokument. 

Svensk översättning

FAR har tagit fram en svensk översättning av standarden som finns tillgänglig på FAR Online samt hos IAASB och IFAC

Systemstöd

Flera programvaruleverantörer arbetar med att utveckla program som ska stödja ISA för LCE och från hösten 2025 beräknas det finnas systemstöd tillgängligt för användarna. Kontakta din leverantör för mer information.  

Förberedelser

För att underlätta övergången till ISA för LCE bör revisionsbyråer uppdatera sin interna revisionsmetodik och utbilda sina medarbetare i användningen av standarden.  

Utbildning

FAR kommer att erbjuda utbildningsmaterial och stöd för att hjälpa revisorer att förstå och tillämpa den nya standarden.

IAASB erbjuder även stöd och vägledning på sin hemsida.

Ytterligare information

Engelsk version av ISA för LCE

Revisorsinspektionens allmänna uttalande om ISA för LCE

Björn Irle

Affärsområdeschef revision, redovisning och lön

010 405 22 54 bjorn.irle@far.se

Läs mer om revision